Prof. Botz Lajos 1981-ben végzett, okleveles gyógyszerészként a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen, majd 1984-ben ugyanott megszerezte egyetemi doktori fokozatát is. 1997-ben Ph. D. fokozatot szerzett. 2004-ban habilitált, a Pécsi Tudományegyetemen.
Szakképesítéssel két gyógyszerészeti területen is rendelkezik, gyógyszerészeti menedzsmentből pedig másoddiplomát szerzett.
A Pécsi Tudományegyetemnek 1992 óta oktatója / kutatója, először adjunktusi, majd 1999-től egyetemi docensi pozícióban, az egyetem Gyógyszerészeti Intézetében. Egyetemi tanárrá 2007-ben nevezték ki. Oktatói és kutatói munkássága mellett 1993-tól a Pécsi Tudományegyetem Központi Gyógyszertárának vezető főgyógyszerészi feladatkörét is ellátja, 2008-tól pedig az egyetem Klinikai Központjában a Humán Klinikai Vizsgálatok Regisztrációs Központjának a szakmai vezetőjeként is ő tevékenykedik. Jelenleg is a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet igazgatója, egyetemi tanár beosztásban. 2019 és 2023 között a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékáni feladatkörét látta el.
Fő kutatási területei a különféle gyógyszeres terápiák optimalizálásán túl felölelik gyógyszerek hatásosságának / biztonságosságának bizonyítékokon alapuló értékelését változatos körben, gyógyszeres kölcsönhatások detektálási és szűrési lehetőségeit információs technológiai módszerekkel, továbbá farmakoökonómiai elemzéseket is. Eredményes kutatási tevékenységét a szakmaterületen igazán remek tudománymetriai adatai is mutatják. Az MTMT adatbázisa alapján Hirsch indexe 19. Tudományos folyóiratcikkeinek száma 483 (95 referált folyóiratban), amelyekre kapott független idézettségeinek száma kilencszázhetven, továbbá 11 könyvfejezet és 8 egyetemi jegyzet is fűződik a nevéhez. Szabadalmainak, illetve oltalmi beadványainak száma nyolc. Az Országos Doktori Tanács adatbázisa alapján eddig 7 fokozatot szerzett Ph. D. hallgató témavezetését látta el. Számos hazai és európai kutatási projekt vezetését látta / látja el.
Oktatási tevékenysége is igen jelentős: a graduális képzés keretében számos tantárgy oktatója és tárgyfelelőse, sok esetben pedig a tematikájuk kidolgozásában is oroszlánrészt vállalt. Oktatja többek között a „Gyógyszerügyi ismeretek”, a „Klinikai Gyógyszerészeti Szemléletű Ismeretek”, a „Gyógyszerészeti szakinformatika”, vagy éppenséggel az „Egészségnevelés és média / Gyógyszerészi közszereplés” nevű kurzusokat.
Több hazai és / vagy nemzetközi tudományos, illetve szakmai-közéleti szervezetben, illetve szakmai bizottságban tölt, vagy töltött be pozíciókat, ezek közül kiemelkedik, hogy az Egészségügyi Szakmai Kollégium Kórházi-Klinikai Gyógyszerészeti tagozatának az elnöki pozícióját töltötte be.
Számos rangos díj és kitüntetés birtokosa, így például 2003-ban “Pro Sanitate Díjat” vehetett át. 2004-ben a Pécsi Tudományegyetemen „Pro Facultate Medicinae” elismerésben részesült, majd 2011-ben a Magyar Gyógyszerészi Kamarától megkapta a „Pro Homile Nobile Pharmaciae” díjat. 2013-ban Batthyány-Strattman László díjat kapott, a 2018-as évben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét vehette át.
Társaságunknak hosszú évtizedek óta kiemelten aktív tagja, ennek keretében az országos elnökségben volt főtitkár (2004 és 2008 között), alelnök (2002 és 2004 között), illetve tudományos alelnök is (2008 és 2012 között).
Különösen elismerésre méltó tevékenységet fejtett ki a Társaság Kórházi Gyógyszerészeti Szervezetében, amelynek hosszú időn át volt a vezetőségi tagja, 2017 és 2021 között pedig az elnöke. Jelenleg a szervezet tanácsadó testületének a tagja. Tagja volt az idei, centenáriumi Congressus Pharmaceuticus Hungaricus tudományos bizottságának is.
Kiemelkedő szakmai munkásságát, szakmai-közéleti tevékenységét Társaságunk Kórházi Gyógyszerészeti Szervezete 2004-ben „Dávid Lajos Emlékéremmel”, 2023-ban pedig „Mohr Tamás Emlékéremmel” ismerte el. Munkáját Társaságunk Országos Elnöksége 2000-ben „Societas Pharmaceutica Hungarica Jutaloméremmel”, 2011-ben pedig a Társaságunk legmagasabb elismerését jelentő „Kazay Endre Emlékéremmel” is elismerte.
Tekintettel a saját kutatási területének magas színvonalú művelése mellett kifejtett, kiterjedt és előremutató szakmai-közéleti tevékenységére, amely az egész magyar gyógyszerész szakma javára vált és arra, hogy a saját szűkebb szakmaterületének kiemelkedő művelésén túl jelentős aktivitást fejtett ki a különféle gyógyszerészi szakmaterületek hatékony(abb) együttműködése érdekében is, továbbá, hogy tudományos és szakmai munkásságának egésze kapcsán „híd” szerepet tölt be a gyógyszerészeti tudományok és a gyógyászat egy (vagy több) ága között; a kutatás / oktatás területén, illetve a szakmai-közéleti munkában kifejtett, a hazai gyógyszerész szakma felemelkedését szolgáló, kimagasló teljesítményeket jelentő, több évtizedes munkája elismeréséül, a centenáriumi Congressus Pharmaceuticus Hungaricus kongresszus megnyitó ünnepségének keretében, Társaságunk Országos Elnöksége a Társaság magas rangú elismerését jelentő „Nyiredy Szabolcs Emlékérem” kitüntetésben részesítette Prof. Botz Lajost.
Az emlékérmet és az oklevelet Prof. Szökő Éva, Elnök Asszony és Dr. Tábi Tamás, Főtitkár Úr adták át.